Weryfikacja prywatnych pożyczkodawców – jak ich sprawdzić?

Prywatne pożyczki pozabankowe to znana i szeroko wykorzystywana alternatywa dla kredytów bankowych. Bardzo często jednak chcąc wziąć pożyczkę w prywatnej firmie pożyczkowej, nie wiemy do końca jak sprawdzić wszystkie marki na rynku oraz na co zwrócić uwagę w szczególny sposób, aby potwierdzić czy dana marka działa legalnie oraz jest godna zaufania. W tym tekście przedstawiamy najważniejsze sposoby na weryfikowanie prywatnych pożyczkodawców tak, aby wzięcie pożyczki w danej firmie było bezpieczne oraz korzystne.

Przede wszystkim sprawdź legalność marki

Pierwszym krokiem, od którego powinniśmy rozpocząć weryfikowanie prywatnych firm pożyczkowych, jest sprawdzenie to czy dana firma pożyczkowa działa legalnie na terenie Polski oraz rzeczywiście zajmuje się udzielaniem pożyczek. Po znalezieniu konkretnych firm należy zweryfikować je zatem pod kątem legalności. Możemy zrobić to, przede wszystkim sprawdzając dane firmy pożyczkowej na podanej stronie internetowej i w KRS, czyli Krajowym Rejestrze Sądowym. Dzięki temu dowiemy się, czy dana firma rzeczywiście jest zarejestrowana na terenie Polski oraz działa legalnie. Warto sprawdzić też, czy dane są zgodne z tymi podawanymi oficjalnie, a firma zajmuje się rzeczywiście działalnością finansową. Korzystanie z usług Marek, które nie są zarejestrowane oficjalnie w Polsce lub które budzą nasze formalne wątpliwości, może być bardzo ryzykowne. W takim wypadku nie będziemy najczęściej chronieni prawem, a dochodzenie naszych praw oraz obrona przed takimi firmami może być bardzo utrudniona. Wyszukując pożyczkodawców, należy szczególnie uważać na marki, które oferują pożyczki prywatnie, a nie działają w zorganizowany i legalny sposób.

PZIP — Sprawdź czy firma należy do tego związku

PZIP to Polski Związek Instytucji Pożyczkowych. Jest to związek zrzeszający wszystkie prywatne instytucje pożyczkowe działające na rynku, które działają w sposób legalny i transparentny oraz co do których nie istnieją żadne wątpliwości moralne. Związek ten zrzesza zatem wszystkie największe marki na rynku oraz te, które zostały już zweryfikowane przez specjalistów i działają poprawnie. Jeśli, więc chcemy wziąć prywatną pożyczkę pozabankową oraz przeszukujemy wstępnie rynek, warto wybierać jedynie te marki, które należą do Polskiego Związku Instytucji Pożyczkowych. Dzięki gwarancji i sprawdzeniu marki przez specjalistów, ryzyko problemów przy współpracy jest bardzo niskie.

Zweryfikuj opinie w internecie

Bardzo dobrym sposobem na zweryfikowanie prywatnej firmy pożyczkowej, w której chcemy wziąć pożyczkę, jest odszukanie opinii o niej w internecie. W sieci istnieje bardzo dużo różnych miejsc, w których możemy sprawdzić opinie o każdej firmie działającej na rynku. Z pewnością są to profile w social mediach czy wizytówki na Google Maps. Liczne opinie o danych firmach pożyczkowych znajdziemy również na forach internetowych lub w miejscach o tematyce finansowej. Bardzo ważne jest, aby wszystkie opinie traktować ogólnie i całościowo, a nie bazować na konkretnych opiniach z konkretnego miejsca, aby zapobiec daniu nabrania się na manipulacje czy wystawiania fałszywych opinii przez nieuczciwe marki finansowe. Z opinii umieszczanych w internecie na temat danej firmy będziemy mogli dowiedzieć się bardzo dużej ilości informacji. Będą to informacje tym cenniejsze, gdyż wystawiane przez użytkowników danej firmy. W ten sposób będziemy mogli wywnioskować, z jakimi elementami dana firma pożyczkowa ma największe problemy lub jakie elementy danej firmy pożyczkowej są najmocniejszą stroną. Bardzo często użytkownicy w internecie dają upust swoim emocjom oraz przemyśleniom i szczerze wyrażają swoją opinię na temat poszczególnych marek. Są to zarówno opinie osób zadowolonych jak i niezadowolonych z obsługi. Czerwoną lampką, która powinna zapalić się nam podczas czytania opinii, jest pojawianie się regularnie tych samych zarzutów wobec marki, co często na ogół ma odzwierciadlenie w rzeczywistości.

Poszukaj klientów i porozmawiaj z nimi

Ciekawym sposobem na weryfikowanie prywatnych pożyczkodawców, których możemy wdrożyć, jest odnalezienie rzeczywistych klientów danej firmy. Możemy zrobić to wśród klientów lub rodziny albo na forach internetowych czy w mediach społecznościowych. Rozmowa z osobami, które korzystają z usług danej marki, będzie bardzo pouczająca i da nam bardzo dużą ilość przydatnych informacji. Podczas rozmowy będziemy mogli dowiedzieć się, jak w praktyce wygląda cały proces udzielania pożyczki oraz dalszej obsługi. Obecny klient marki zwróci uwagę na wiele praktycznych elementów, o których nie mówi się podczas reklamowania oferty takich jak działanie firmy, szybkość obsługi itp. Dzięki temu możemy wywnioskować czy współpraca z daną firmą pożyczkową będzie dla nas korzystna i spełni nasze oczekiwania. Bardzo często jedynie krótkie opisy firm czy reklamy oferty nie odzwierciedlają rzeczywistości sposobu działania danej firmy, który w znaczący sposób wpływa na pożyczanie pieniędzy.

Zweryfikuj stronę internetową pożyczkodawcę

Jeśli już wybraliśmy kilka firm, które spełniają nasze oczekiwania jakościowe, zdecydowanie warto również sprawdzić strony internetowe tych marek. Witryny internetowe wbrew pozorom mogą mówić bardzo dużo o firmie oraz o tym czy działa legalnie i w jakościowy sposób. Strona internetowa danego pożyczkodawcy przede wszystkim musi posiadać szyfrowanie, czyli zieloną kłódkę po lewej stronie obok adresu www. Certyfikat musi być również wystawiony na dokładnie taką samą firmę, jaką jest marka pożyczkowa, a nie na inne firmy np. zajmujące się obsługą strony internetowej. Tylko to jest gwarancją, że wprowadzone dane na naszej stronie są w pełni bezpieczne i nie zostaną przejęte. Kolejną czynnością, jaką powinniśmy zrobić, to ocenienie strony pod kątem jakościowym. Strona www firmy, która udziela pożyczek, musi być w pełni sprawna oraz bezbłędna i wykonana w profesjonalny sposób. Dzięki temu będziemy mieli większą pewność, że witryna nie powstała jedynie w celu wyłudzenia naszych danych osobowych np. przy wypełnianiu wniosków, które i tak nie będą realizowane.

Podziel się opinią