Budowanie pozytywnej historii kredytowej – jak ją zbudować świadomie i skutecznie?

Pozytywna historia kredytowa to jeden z najważniejszych elementów, który wpływa na ogólną zdolność kredytową i decyduje o tym czy zostanie przyznany nam dany kredyt i czy będzie on przyznany w odpowiedniej wysokości. To właśnie historia naszych zobowiązań zajmuje główne miejsce w hierarchii czynników tuż obok zarobków czy sytuacji zawodowej i zobowiązań. Dzięki niej możemy znacząco podnieść naszą zdolność kredytową i przekonać bank do tego, iż jesteśmy solidnymi kredytobiorcami. Czym zatem jest pozytywna historia kredytowa i jak ją budować świadomie? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie w dalszej części tekstu.

Czym jest pozytywna historia kredytowa?

Aby odpowiedzieć, jak skutecznie budować pozytywną historię kredytową najpierw należy odpowiedzieć na pytanie – czym jest pozytywna historia kredytowa i dlaczego warto ją posiadać. Pozytywna historia kredytowa to informacje o nas w bazach danych, które świadczą, że już w przeszłości braliśmy kredyty i pożyczki oraz terminowo je spłaciliśmy. Najpopularniejszą bazą, w której znajdują się takie informacje, jest BIK, czyli Biuro Informacji Kredytowej. Pozytywne historie kredytowe mogą być też dostępne w poszczególnych bankach jeśli jesteśmy ich klientami. Są to informacje o pozytywnie i terminowo spłacanych zobowiązaniach. Są one sprawdzane przez banki podczas składania wniosku kredytowego i ocenianiu zdolności kredytowej. Jeśli posiadamy wiele tego typu zobowiązań, banki chętnie udzielają nam kredytu, gdyż jesteśmy dla nich bardziej wiarygodni.

Buduj swoją pozytywną historię kredytową przez lata

Jeśli chcemy zacząć budowanie pozytywnej historii kredytowej powinniśmy zrobić to na dużo przed tym kiedy będziemy wnioskowali o nowy kredyt. Budowanie pozytywnej historii kredytowej jest procesem długotrwałym, który wymaga od nas regularnego i mozolnego spłacania kolejnych rat. Jeśli więc planujemy w przyszłości wziąć kredyt na mieszkanie lub inną rzecz, powinniśmy już teraz nawet gdy nie potrzebujemy kredytów regularnie i stopniowo budować historię kredytową. Musimy również pamiętać o tym, aby wyrazić zgodę w poszczególnych bazach danych na przechowywanie pozytywnych opinii na nasz temat. Wiele osób uważa, że są one przechowywane automatycznie, tak jak negatywne wpisy, co nie jest do końca prawdą, a my budując mozolnie naszą pozytywną historię kredytową, możemy z czasem tracić część pozytywnych wpisów jeśli nie zadbamy o ten element.

Raty 0% i zakup na kredyt

Bardzo dobrym sposobem na budowanie pozytywnej historii kredytowej jest celowe branie kredytów 0% oraz ich spłacanie. Nawet jeśli posiadamy pieniądze na zakup bezpośredni, myśląc o przyszłości, warto brać niektóre sprzęty czy produkty na raty, a z posiadanych środków spłacać zobowiązania. Dzięki temu zapłacimy dokładnie taką samą cenę jak w chwili zakupu, a w licznych bazach danych pozostaną pozytywne wpisy po naszym kredytowaniu, które ułatwią nam wzięcie kredytu w przyszłości. W ten sposób możemy brać na raty bardzo tanie produkty takie jak np. słuchawki lub gadżety elektroniczne. Możemy również zwiększać wysokość kredytów, aby pozytywne wpisy w bazach danych miały większą moc i siłę przebicia. Rzeczą, na którą powinniśmy zwrócić szczególną uwagę, biorąc rzeczy na raty, jest to, aby raty były w promocji 0%. Dzięki temu nie zapłacimy oprocentowania ani innych kosztów, a dany przedmiot nie będzie droższy od tego kupowanego za gotówkę. Należy jednak sprawdzić, czy możemy zrezygnować z ubezpieczenia, które często jest wymagane przy wzięciu kredytu nawet bez oprocentowania w promocji. W takiej opcji kredyt nie będzie dla nas korzystny i warto poszukać innych sklepów oraz banków oferujących rzeczywiście darmowy kredyt.

Regularne spłacanie zobowiązań

Najprostszym, ale zarazem najważniejszym sposobem na budowaniu pozytywnej historii kredytowej jest regularne opłacanie zobowiązań, który posiadamy. Wiele osób nawet nie przez brak pieniędzy, a przez zapomnienie nie nie reguluje regularnie swoich zobowiązań. Jest to podstawa, którą musimy wykonać jeśli chcemy zbudować pozytywną historię kredytową. Negatywne wpisy w bazach danych lub informacje o opóźnieniach nie będą posiadały adnotacji, z jakich przyczyn powstały, a które w przyszłości znacznie utrudnią nam staranie się o kolejny kredyt. Zobowiązania, które są przeterminowane więcej niż dwie raty, mogą zostać wpisane do baz danych jako zadłużenia. Nawet jeśli w krótkim czasie uregulujemy zobowiązania tego typu, mogą pozostawać jeszcze przez wiele lat w bazach danych i utrudniać nam wzięcie nowych kredytów — nawet jeśli były to małe i krótkie przeterminowana. Aby uniknąć tego typu sytuacji, należy pamiętać o regularnym regulowaniu wszystkich zobowiązań – nawet abonamentów telekomunikacyjnych. Jeśli mamy z tym problem możemy zapisywać terminy na kartkach lub ustawiać powiadomienia w kalendarzu na telefonie.

Używanie karty kredytowej i innych produktów bankowych

Bardzo dobrym sposobem na budowanie swojej pozytywnej zdolności kredytowej jest używanie kart kredytowych lub innych produktów bankowych, które są nam proponowane. Jeśli będziemy korzystać z ofert banków, a następnie regularnie korzystać z otrzymanych produktów będziemy tworzyli wiele zapisów o naszej rzetelności kredytowej. Już samo skorzystanie z produktu danego banku, które są nam oferowane oraz nawet używanie ich na małych sumach będzie dużą korzyścią jeśli będziemy w przyszłości starali się o kredyt w tym konkretnym banku. Również poszczególne produkty kredytowe będą pozostawiały pozytywny ślad w bazach danych takich jak BIK. Korzystanie z indywidualnych ofert naszego banku ma jednak za zadanie tworzyć pozytywną historię kredytową i zwiększać zdolność kredytową w obrębie danego banku, który wszystkie dane szczegółowo przetwarza i będzie wykorzystywał je w przyszłości kiedy będziemy składali wnioski kredytowe w danym banku. Jeśli więc jesteśmy fanami danego banku i korzystamy głównie z niego, warto budować pozytywną historię kredytową w obrębie danej marki. Dobrymi przykładami mogą być drobne limity w koncie, linie i karty kredytowe a także korzystanie z usług np. leasingu lub wynajmu czy innych form finansowania. Bank, w którym zgromadzimy obszerną pozytywną historię kredytową, znacznie chętnie udzieli nam przyszłego kredytu, aniżeli inne banki, które będą opierały się jedynie na ogólnych bazach danych.

Podziel się opinią