Spieniężenie majątku jako jedna z drastycznych opcji oddłużenia

Wychodzenie z zadłużenia to bardzo trudny proces, który często wiąże się z wieloma nieprzyjemnymi sytuacjami. W niektórych z nich jednym z najlepszych rozwiązań jest spieniężenie majątku i uregulowanie długów właśnie w taki sposób. Jest to bardzo poważny ruch i często niechciany przez osoby z zadłużeniami, ale który też często jest jedynym rozwiązaniem. W tym tekście przedstawiamy wszystkie ważne informacje o sprzedaży własnego majątku oraz podpowiadamy kiedy warto to zrobić, na co zwrócić uwagę i dlaczego jest to dobry sposób na wyjście z problemów finansowych.

Kiedy warto sprzedać swój majątek?

Podjęcie decyzji o sprzedaży majątku nie jest prostą sprawą, a każda osoba mająca problemy finansowe stara się przeciągnąć ten moment jak najdłużej. W rzeczywistości należy również uważać, aby go nie przekroczyć i aby móc sprzedać nasz majątek w takim momencie, gdy będzie to jeszcze efektywny sposób oddłużenia i będzie miało to sens. Z pewnością należy zrobić to, gdzie wszczęcie egzekucji komorniczej jest nieuniknione, a przepadek naszego majątku jest już praktycznie przesądzony. W takiej sytuacji unikniemy również sporego zamieszania z wyceną i sprzedażą majątku przez komornika. Znacznie prościej będzie przekazać wierzycielom lub już komornikowi konkretną sumę pieniędzy.

Drugą sytuacją, w której warto rozważyć sprzedaż majątku to początki naszej trudnej sytuacji finansowej. Biorąc pod uwagę to, że długi będą się rozrastały, a my będziemy tracili czas oraz nerwy, często dobrym rozwiązaniem jest pozbycie się majątku w momencie utraty płynności finansowej. Jeśli od razu wykonamy tak drastyczny krok, w niektórych przypadkach będziemy mogli całkowicie zażegnać nasze problemy finansowe i nie będziemy musieli przechodzić przez trudny okres zadłużenia czy ponosić wszystkich jego konsekwencji takich jak strata czasu czy konieczność płacenia dodatkowych odsetek. Dzięki temu dużo łatwiej będzie nam w tym czasie odrobić stratę, spokojnie intensywnie pracując, a nie zmagać się z groźną sytuacją.

Porada: Sprzedaż majątku należy rozpocząć odpowiednio wcześniej, aby móc spokojnie go sprzedać za odpowiednią cenę. Spieniężenie go w ostatniej chwili przed zajęciem lub przed terminem spłaty nie będzie najlepszym rozwiązaniem. W takiej sytuacji często będziemy tracili spore sumy oraz dużą część majątku, którego nie musielibyśmy stracić, sprzedając nasze dobra wcześniej za wyższą cenę.

Jak sprzedawać i pozbywać się majątku?

Jeśli już podjęliśmy decyzję o sprzedaży majątku, warto również zrobić to w przemyślany i spokojny sposób. Dzięki temu stracimy jak najmniej, a z naszego majątku spłacimy maksymalną ilość długów. Z pewnością powinniśmy w pierwszej kolejności pozbywać się najmniej istotnych i przydatnych akcesoriów oraz sprzedawać je właśnie w takiej kolejności. Robiąc tak, sprzedaż majątku będzie dla nas możliwie najmniej uciążliwa. W pierwszej kolejności warto również sprzedawać rzeczy, które są wartościowe i cenne, aby nie musieć pozbywać się dużej ilości mniej wartościowych przedmiotów pod kątem finansowym, ale bardzo cennych dla nas sentymentalnie.

Nasz majątek warto sprzedawać na wolnym rynku, gdyż tylko tam osiągniemy najwyższą możliwą cenę. Nie warto robić tego w lombardach czy komisach lub hurtem, gdyż wtedy cena, jaką osiągniemy za nasz majątek, będzie sporo niższa, niż na wolnym rynku. Wszystkie przedmioty — niezależnie od tego czy sprzedajemy drobne ruchomości czy też mieszkania i samochody należy dokładnie opisać, a także przedstawić na zdjęciach i wystawić w wielu miejscach. Mogą być to:

– portale sprzedażowe
– portale ogłoszeniowe
– tradycyjne gazety papierowe
– media społecznościowe

Wystawienie naszych przedmiotów w jak największej ilości miejsc spowoduje duże zainteresowanie nimi, a w konsekwencji możliwość sprzedaży za wyższą cenę. Wystawienie przedmiotów w wielu miejscach przyspieszy także całą transakcję i pomoże nam szybko spieniężyć nam nasz majątek.

Gdy do sprzedaży mamy wartościowe rzeczy takie jak nieruchomości czy antyki oraz rzeczy, które kupiliśmy z myślą o zabezpieczeniu finansowym np. dzieła sztuki, warto skorzystać z pomocy pośredników np. agencji nieruchomości czy domów aukcyjnych. W tym przypadku nawet płacąc prowizję, profesjonaliści bardzo często osiągną dla nas dużo większą sumę, aniżeli my samodzielnie przy sprzedaży prywatnej. Już tylko z tego powodu prowizja będzie mniejsza niż zysk z takiej współpracy — nie wspominając o czasie sprzedaży czy komforcie.

Dlaczego w niektórych sytuacjach sprzedaż majątku jest dobra?

Sprzedaż majątku w niektórych sytuacjach jest dobrym rozwiązaniem, na które warto się zdecydować. Dzięki temu będziemy mogli uniknąć poważnych problemów finansowych lub rozwiązać te, które już istnieją. W niektórych sytuacjach zwlekanie ze sprzedażą może spowodować, że nasz majątek stanie się niewystarczający na pokrycie zadłużenia, a my stracimy go, ale również nie rozwiążemy naszej trudnej sytuacji finansowej. Majątek jest rzeczą nabytą, którą można odrobić w sprzyjających warunkach, a często w jego obronie popadamy w jeszcze większe problemy niż te pierwotne.

Podziel się opinią