Sprawdź sposoby w jakie możesz zwiększyć swoją zdolność kredytową

Zdolność kredytowa to bez wątpienia kluczowy element pozwalający nam wziąć kredyt w banku lub prywatną pożyczkę w firmie pozabankowej. Zdolność kredytową o czym niewiele osób wie, można jednak świadomie zwiększać i przygotować się na wizytę w banku podczas której zawnioskujemy nowy kredyt. Sprawdź jak zwiększyć zdolność kredytową, aby otrzymać upragniony kredyt lub większą jego wysokość.

Zwiększenie zarobków

Pierwszym, naturalnym i najlepszym jak może się wydawać sposobem na zwiększenie zdolności kredytowej jest zwiększenie zarobków. Jeśli co logiczne będziemy zarabiali więcej będziemy mogli również pożyczyć większą sumę od banku czy prywatnych firm pożyczkowych. Jest to w zasadzie poprawne rozumowanie, a zwiększenie zarobków jest jednym z najskuteczniejszych sposobów zwiększenia zdolności kredytowej.

Aby zwiększyć nasze zarobki przede wszystkim możemy zmienić pracę na lepiej płatną. Na rynku obecnie znajdziemy wiele ogłoszeń o pracę z różnych branż, a wynagrodzenie w poszczególnych firmach może znacząco się różnić. Dobrym pomysłem jest również jeśli nie chcemy zmieniać naszej obecnej firmy poproszenie o zmianę formy rozliczania jeśli otrzymujemy bonusy, premie czy prowizje. Udając się do banku po kredyt, bank bierze pod uwagę jedynie stałe zarobki nie uznając prowizji czy dodatkowych bonusów wypłacanych wraz z pensją nawet jeśli te są wypłacane regularnie. W takiej opcji możemy zrezygnować z rozliczenia prowizyjnego w zamian za wyższą podstawę wynagrodzenia. Możemy również wynegocjować z pracodawcą nowe lepsze warunki zatrudnienia lub poprosić o większy zakres obowiązków, aby po prostu zarabiać więcej pieniędzy.

Polepszenie sytuacji zawodowej

Zdolność kredytową możemy podnosić również poprzez polepszenie naszej sytuacji zawodowej i zadbanie o nią. Przede wszystkim najbardziej pozytywnie odbierane formy zatrudnienia przez bank to umowa o pracę na czas nieokreślony i określony. W takiej sytuacji jako pracownicy jesteśmy chronieni przez prawo pracy i otrzymujemy wszystkie profity oraz bonusy związane z pracą na etat. Mniej przychylnym okiem banki patrzą na takie formy zatrudnienia jak umowa zlecenie lub umowa o dzieło. Jeśli zatem wiemy, że w przyszłości będziemy starać się o kredyt, warto zatroszczyć się o ten element budowania pozytywnego wizerunku i uzyskać umowę o pracę. Jest to ważny element i pomoże nam w otrzymaniu kredytu, a także znacznie ułatwi nam ten proces.

Ważnym elementem dbania o naszą sytuację zawodową który ukazuje iż jesteśmy osobami wiarygodnymi i nie mamy problemu z utrzymaniem pracy jest ciągłość zatrudniania. Jeśli zatem staramy się o kredyt, warto pozostać w danej firmie lub zmienić ją na nową sporo wcześniej aniżeli przed wizytą w banku. Jeśli składamy wniosek kredytowy, dobrym pomysłem jest posiadanie przynajmniej półrocznej historii zatrudnienia w ostatniej firmie.

Zmniejszenie zobowiązań

Kolejnym sposobem w jaki możemy budować i zwiększać naszą zdolność kredytową jest zmniejszenie zobowiązań, które posiadamy. Udając się do banku, który będzie szacował naszą zdolność kredytową będzie on zestawiał nasze zarobki i przychody ze zobowiązaniami, jakie posiadamy. Na tej podstawie bank szacuje sumę jaka pozostaje wolna w naszym miesięcznym budżecie i głównie na podstawie tej kwoty oferuje nam nowy kredyt. Jeśli suma ta będzie dość spora również zaproponowany kredyt będzie wyższy. Zdolność kredytową możemy zwiększać zatem nie tylko poprzez zwiększenie zarobków, ale także obniżenie naszych zobowiązań.

Aby to zrobić w pierwszej kolejności należy zrezygnować ze wszystkich zbędnych cyklicznych wydatków, które posiadamy. Mogą być to abonamenty telekomunikacyjne lub multimedialne czy inne zobowiązania, które płacimy miesięcznie. Dobrym pomysłem jest również zamknięcie i zakończenie zobowiązań kredytowych, które obecnie posiadamy. Jeśli to możliwe możemy spłacić kilka ostatnich rat kredytu lub pożyczki, aby do banku po nowy kredyt udać się bez nadmiernego obciążenia finansowego. Zmniejszanie zobowiązań to również zrezygnowanie z otwartych produktów kredytowych, z których nie korzystamy. Mogą być to otwarte i niewykorzystywane przez nas karty kredytowe lub limity w koncie. Nawet jeśli nie będziemy ich używali, nasza zdolność kredytowa będzie zmniejszona właśnie z uwagi na posiadanie takich produktów finansowych.

Konsolidacja zobowiązań

Jednym z najbardziej kontrowersyjnych i zaskakujących, ale skutecznych sposobów zwiększenia naszej zdolności kredytowej jest konsolidacja zobowiązań. Choć jest to dość absurdalne na pozór rozwiązanie, biorąc kredyt możemy tak zwiększyć swoje szanse na niego. Konsolidacja może pomóc nam obniżyć nasze miesięczne zobowiązania. Kredyty konsolidacyjne to kredyty, które łączą wszystkie nasze obecne zobowiązania np. kredyty, pożyczki pozabankowe itd. w jeden nowy kredyt z niższą ratą. W ten sposób obniżamy nasze miesięczne zobowiązania spłacając kredyt konsolidacyjny dłużej aniżeli wynosiły pierwotne połączone zobowiązania. Dzięki takiemu ruchowi bank chętniej przyzna nam kredyt jako osobie, która ma mało miesięcznych zobowiązań i która da radę spłacać kolejne. Z tego rozwiązania warto korzystać jedynie wtedy gdy bardzo zależy nam na nowym kredycie gdyż będziemy spłacali dłużej to zobowiązanie finansowe, a także zapłacimy dodatkowe oprocentowanie za skonsolidowanie zobowiązania, które raz już były obarczone oprocentowaniem.

Budowanie pozytywnej historii kredytowej

Sposobem w jaki możemy zbudować zdolność kredytową jest również stworzenie pozytywnej historii kredytowej. Są to historie pozytywnie zaciągniętych i spoconych zobowiązań takich jak kredyty różnego rodzaju. Są one dostępne w bazach takich jak np. BIK, które sprawdzają banki przed udzieleniem nam kredytu. Jeśli w takiej bazie będziemy widnieli jako solidni kredytobiorcy, którzy mają na koncie wiele regularnie i terminowo spłaconych kredytów, bank chętniej przyzna nam nowy kredyt.

Budowanie pozytywnej historii kredytowej będzie polegało na braniu kredytów a także ich regularnym spłacaniu. Jest to dość mozolny proces, który warto wykonywać wcześniej, nawet nie planując brania nowego kredytu. W ten sposób możemy sfinansować zakup rzeczy, które i tak chcemy kupić np. telefonu czy telewizora mając gotówkę na te sprzęty.

Podziel się opinią