Edukacja finansowa dzieci to bardzo ważne zagadnienie, o którym zapomina wiele osób. Rodzice chcąc z przygotować dzieci do dorosłego życia, powinni przede wszystkim nauczyć ich obsługi finansów oraz nauczyć ich, na jakiej zasadzie działają. Bardzo często wiedza i pewne mechanizmy wpojone za młodych lat będą skutkowały i rzutowały na całe dorosłe życie dziecka. Jak zatem edukować finansowo dzieci oraz przekazywać i przydatną wiedzę w przystępny sposób? Na to pytanie odpowiadamy w dalszej części tekstu oraz przedstawiamy przydatne porady, które przydadzą się każdemu rodzicowi.
Spis treści
Nauka przez zabawę przede wszystkim
Chcąc przekazać dziecku wiedzę finansową i edukować go w tej dziedzinie, przede wszystkim należy robić to przez zabawę. Przekazywanie wiedzy w atrakcyjnej formie jest dużo bardziej korzystniejsze i przyniesie dużo więcej pozytywnych efektów. Jeśli nauka będzie miała dla dziecka zachęcający charakter, dziecko będzie chętnie się uczyło finansów oraz je polubi. Nie ma nic gorszego jak zniechęcenie dziecka już na początkowym etapie życia do kwestii finansowych. Warto przekazywać wiedzę wcześniej i w małych ilościach tak, aby dziecko nie miało z nią problemu i czuło, że odnosi sukces, przyswajają z kolejne informacje. W zależności od wieku dziecka przekazywanie wiedzy w ten sposób powinno być też połączone z zabawą lub atrakcyjnymi działaniami. Przekazując wiedzę finansową dziecku, nie musimy liczyć się z programem czy żadnymi regulacjami. Dzięki temu możemy w dowolny sposób dostosować naukę i jej formę oraz szybkość do naszego dziecka tak, aby edukacja finansowa była ciekawa.
Ucz dziecko na prostych przykładach
Bardzo ważną wskazówką, jaką możemy wykorzystać, chcąc nauczyć dziecko finansów, jest uczenie go na prostych przykładach. Przykłady te będą dużo bardziej czytelne oraz atrakcyjne dla dziecka oraz zachęcą je do pozyskiwania kolejnej wiedzy z dziedziny finansów — dużo bardziej niż teoretyczne wykłady czy rozmowy, których i tak z pewnością nie zabraknie. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest zabieranie dziecka do banku jeśli mamy do załatwienia proste i szybkie sprawy, aby mogło ono zobaczyć, na jakiej zasadzie działają bank i jak przebiega wizyta. Możemy również zabierać z banku dla dziecka prawdziwe broszury i ulotki reklamowe, aby dziecko mogło dowiadywać się z nich prostych rzeczy, a następnie dopytywać nas jeśli nie będzie czegoś wiedziało. Możemy również angażować dziecko do układania budżetu domowego lub pomocy przy porządkowaniu kwestii finansowych. Dla dziecka fakt, iż są to realne i prawdziwe działania oraz nie jest to zabawą, będzie bardzo angażujący. Dziecko mając świadomość, że wpływa na finanse i budżet rodziny w realny sposób, będzie chciało poznawać jego działanie.
Wyrabiaj pewne wzorce i mechanizmy
Bardzo ważnym elementem uczenia dzieci finansów jest wyrabianie w nich pewnych nawyków oraz mechanizmów. Jeśli będziemy robili to nawet przez zabawę lub proste obowiązki adekwatne do wieku dziecka będziemy podświadomie uczyli je jak obchodzić się z finansami. Bardzo dobrym przykładem na to może być właśnie odkładanie pieniędzy do skarbonki i pokazywanie korzyści, jakie płyną z oszczędzania. Z pewnością jeśli dziecko podejmie decyzję finansową o zakupie zabawki lub innego gadżetu nawet jeśli posiadamy pieniądze, nie powinniśmy dokupywać mu kolejnych akcesoriów tak, aby dziecko na własnej skórze poczuło konsekwencje swojej decyzji zakupowej. Bardzo pouczającym sposobem na przekazywanie wiedzy finansowej i wyrabianie u dziecka pewnych mechanizmów jest odpowiedzialność za szkody, jakie wyrządzi. Choć nie chodzi o to w tym, aby dziecko realnie pokrywało koszty wybitej szyby lub innych swoich nieostrożnych działań, ale wymaganie od dziecka, aby było odpowiedzialne finansowo za swoje czyny przynajmniej w małej części, jest bardzo pouczające.
Konto bankowe, karty płatnicze i aplikacje mobilne
Jednym z najlepszych sposobów, w jakie możemy uczyć dzieci finansów – w tym wypadku tych starszych jest założenie konta dla dzieci i młodzieży. Będzie to uczenie bezpieczne, ale w bardzo atrakcyjnej i praktycznej formie. Obecnie na rynku możemy za darmo otworzyć wiele prostych kont, do których wydawane są karty płatnicze czy aplikacje mobilne. Dla dziecka będzie to niezwykle ciekawe i świadczące o jego dorosłości. Na konta tego typu możemy wpłacać drobne sumy np. kieszonkowe lub umożliwiać dziecku zarządzanie własnymi pieniędzmi bezgotówkowo. Jeśli dziecko będzie posiadało swoje finanse nawet w prostej wersji, automatycznie będzie starało się o nie dbać oraz zarządzać nimi jak najlepiej. Otwierając konta dla młodzieży, możemy mieć również pod kontrolą wydatki dziecka jako rodzice oraz możemy ustawiać liczne limity transakcji. Dzięki temu w prosty sposób damy dziecku bezpieczne narzędzie do nauki finansów oraz zachęcimy je atrakcyjną formą. Nowe technologie w finansach są nieuniknione, więc warto uczyć je dzieci na jak najwcześniejszym etapie, aby wyróżniały się pod tym względem wśród swoich rówieśników.
Dlaczego należy edukować finansowo swoje dzieci?
Odpowiedzi na to jest kilka. Z pewnością w ten sposób uczymy dziecka szacunku do pieniędzy oraz przekazujemy mu pewne pozytywne wzorce. To wraz z wiedzą o finansach pozwoli być odpowiedzialnym finansowo oraz poprawnie zarządzać swoimi pieniędzmi. Wbrew pozorom nauka dziecka ekonomii oraz finansów w praktycznym codziennym wydaniu wpływa na jego życie bardzo istotny sposób. To właśnie od pieniędzy i zarządzania nimi zależy czy dziecko w przyszłości będzie mogło spełnić swoje marzenia oraz żyć w taki sposób, w jaki chcę. Finanse to jedna z najważniejszych dziedzin życia, w której musimy uczestniczyć, a więc jeśli nasze dziecko nie uniknie tego, warto przygotować je odpowiednio wcześniej do mierzenia się z zarobkami, kredytami czy oszczędnościami. Sama nauka jest bardzo prosta i nie wymaga od nas poświęcenia dużej ilości czasu czy wysokich nakładów finansowych Jak ma to miejsce przy rozwijaniu innych dziedzin, które często nie wnoszą nic w jego przyszłość.