Wynajem mieszkania na pokoje – jakie ma plusy i jak się przygotować do tego biznesu?

Wynajem mieszkania na pokoje to jedna z ciekawszych opcji inwestycyjnych. Bardzo często zastanawiamy się jeśli chcemy zainwestować w nieruchomości nad wynajmem krótkoterminowym i długoterminowym. Wynajem mieszkania na pokoje, jest pośrednim rozwiązaniem, które z jednej strony gwarantuje ciągłość najmu i regularne uzyskiwanie dochodu, a z drugiej strony zapewnia wyższe dochody niż przy najmie długoterminowym. Poniżej prezentujemy czym jest wynajem mieszkania na pokoje, jakie ma plusy, Jak urządzić mieszkanie oraz na co należy zwrócić uwagę, kupując mieszkanie tego typu.

Czym jest wynajem mieszkania na pokoje?

Wynajem mieszkania na pokoje to wynajem podzielonego mieszkania kilku lokatorom. Każdemu z nich wynajmujemy oddzielny, prywatny i niezależny pokój wraz z częścią wspólną, jaką jest kuchnia, łazienka i opcjonalnie salon. Wynajem tego typu wymaga podpisania umowy najmu z każdym z najemców, gdzie jasno określamy, jakie powierzchnie są jego prywatnymi wynajmowanymi powierzchniami, a jakie powierzchnie są wspólnymi. Wynajem mieszkanie na pokoje nie jest najbardziej popularnym sposobem inwestowania w nieruchomości, choć ma spory potencjał i posiada wiele plusów. Aby zarabiać w ten sposób, nie musimy posiadać własnej firmy czy legalizować w żaden sposób biznesu. Wynajem mieszkania na pokoje jest bardziej podobny do wynajmu długoterminowego niż do wynajmu krótkoterminowego mieszkania na doby o charakterze biznesowym.

Na co zwrócić uwagę podczas zakupu mieszkania?

Kupując mieszkanie z przeznaczeniem wynajmu na pokoje, powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na kilka elementów. Zakup taki jest zdecydowanie bardziej wymagający niż zakup mieszkania pod wynajem krótko i długoterminowy, gdyż mieszkanie musi spełniać kilka warunków łącznie. Mieszkanie takie powinno znajdować się w odpowiedni okolicy, która będzie sprzyjała wynajmowi wieloosobowemu. Są to okolice zakładu pracy czy uczelni. Dzięki temu będziemy mogli liczyć na duży popyt ze strony osób chcących wynajmować mieszkanie ekonomicznie. Samo mieszkanie musi być podzielne i ustawne oraz dać się podzielić na niezależne pokoje – nieprzechodnie, do których dostęp będą mieli jedzenie konkretni lokatorzy. W mieszkaniu powinna znajdować się część wspólna w postaci salonu, czyli dodatkowego pomieszczenia, a także komfortowo duża kuchnia, aby było możliwe w niej przygotowanie kilku posiłków naraz przez kilka osób. Mieszkanie powinno być też odpowiednio duże, aby móc umieścić w nim wszystkie niezbędne sprzęty do takiego typu wynajmowanie mieszkania. Jeśli kupujemy mieszkanie pod wynajem na pokoje, warto kupować je również pod kątem możliwości podzielenia na jak najwięcej części. Podzielenie mieszkania na 3 lub 4 pokoje będzie dużo korzystniejsze niż podzielone go na dwa lub trzy pokoje. Im więcej pokoi w mieszkaniu tym większy zysk. Jeśli nie kupujemy takiego mieszkania bezpośrednio w okolicy dużych zakładów pracy lub uczelni należy zadbać o to, aby lokalizacja była dobrze skomunikowana z centrum lub innymi kluczowymi dla nas ośrodkami. Dzięki temu będziemy mogli zakupić mieszkanie nieco taniej, ale w dalszym ciągu będzie cieszyło się dużym powodzeniem z uwagi na łatwy dojazd np. do pracy czy na uczelnię.

Wynajem mieszkania na pokoje — zalety i wady

Wynajem mieszkania na pokoje to przede wszystkim złoty środek pomiędzy wysokimi zarobkami, a pasywnością, czyli regularnym uzyskiwaniem dochodów bez naszej ingerencji. Uzyskując dwa lub trzy czynsze miesięcznie, będziemy mogli zarobić nawet o 100% więcej niż przy wynajmie długoterminowym i niewiele mniej niż przy absorbującym wynajmie krótkoterminowym. Wynajmowanie mieszkania w ten sposób nie będzie wymagało od nas poświęcenia czasu na obsługę mieszkania. Plusem wynajmu mieszkania na pokoje jest możliwość kupienia jednego dużego mieszkania, które jest bardziej opłacalne od zakupu kilku małych. Cena za duże mieszkanie może być niższa w przeliczeniu na metr kwadratowy niż zakupu takiej samej powierzchni w kilku mniejszych mieszkaniach.

Choć są to duże zalety, wynajem pokoje posiada również minusy, które warto wziąć pod uwagę przy podejmowaniu decyzji o przeznaczeniu mieszkania. Wynajmując mieszkanie na pokoje, będziemy musieli je odpowiednio urządzić, co nawet przy średnim standardzie będzie dodatkowym kosztem i kłopotem. Musimy mieć również na uwadze częste wyszukiwanie nowych lokatorów, gdyż z racji ich ilości rotacja jest rzeczą naturalną. Możemy jednak przed tym zabezpieczyć się, podpisując umowę najmu na minimum rok z wysoką kaucją, która przepada w razie rezygnacji z umowy. Dość sporym minusem może być również konieczność rozwiązywania konfliktów między osobami, które będą mieszkały razem w naszym mieszkaniu. Często mogą nie dogadywać się samodzielnie i żądać od nas załatwienia spornych kwestii. Na ten problem szczególną uwagę powinny zwrócić osoby, które nie mają predyspozycji przywódczych.

Jak będziemy musieli urządzić mieszkanie?

Mieszkanie na pokoje to przede wszystkim konieczności jego specyficznego urządzenia. Z pewnością będziemy musieli urządzić mieszkanie w taki sposób, aby zagwarantować maksimum niezależności dwóm lub trzem osobom. Należy zadbać o zamki i indywidualne klucze do pokoi oraz szafki kuchenne zamykane na kluczyk i szafki w łazience na przybory higieniczne. Musimy również wyposażyć mieszkanie w trzy komplety zastawy czy innych elementów użytkowych i funkcjonalnych, z których będą korzystali najemcy. Mieszkanie powinno być także urządzone bogato pod względem ogólnych sprzętów AGD/RTV. Osoby poszukujące ekonomicznego wynajmu najczęściej nie mają środków na wyposażenie go w telewizor, ekspres do kawy i inne akcesoria, a chcą wynająć mieszkanie, w którym będą mogli zamieszkać komfortowo od ręki. Mieszkanie powinno zostać urządzone również w sposób minimalistyczny z uwagi na dużą ilość osób, które będą w nim mieszkały. Musimy zatem pamiętać o wyborze odpowiednio małych akcesoriów oraz odpowiedniej aranżacji wnętrza, aby poruszanie się po nim i mieszkanie w nim było komfortowe.

Podziel się opinią