Prowadzenie budżetu domowego to nieodłączny element prowadzenia swoich finansów osobistych. Niezależnie od tego czy jesteśmy singlami i prowadzimy jednoosobowy budżet domowy czy zarządzamy środkami całej rodziny, zdecydowanie warto robić to w świadomy oraz usystematyzowany sposób. Stworzenie i prowadzenie budżetu domowego nie jest trudne, a wiele osób nie podejmuje się tego działania właśnie ze względu na obawy o skomplikowanie. W dalszej części tekstu odpowiadamy na pytanie — czym jest budżet domowy, dlaczego warto go prowadzić oraz podpowiadamy jak to robić.
Spis treści
Czym jest budżet domowy?
Budżet domowy to zestawienie i rozliczanie przychodów oraz wydatków w usystematyzowany sposób. Najprościej ujmując, jest to świadome zarządzanie naszymi dochodami oraz świadome rozplanowanie wydatków, które czekają nas w najbliższym czasie. Budżet domowy prowadzony jest najczęściej w miesięcznym okresie, czyli w takim, w którym uzyskujemy naszą wypłatę. Budżet domowy mogą prowadzić zarówno single jak duże wieloosobowe rodziny, a liczebność w tym wypadku nie ma żadnego znaczenia. Głównym celem budżetu domowego jest samodzielne i odpowiedzialne zarządzanie pieniędzmi w ten sposób, aby decydować samodzielnie, w jakiej kwocie przeznaczamy pieniądze na dane wydatki oraz, aby zabezpieczyć pieniądze na wszystkie najważniejsze wydatki, które będziemy musieli uregulować w najbliższym czasie.
Jak prowadzić budżet domowy?
Prowadzenie budżetu domowego powinniśmy rozpocząć od decyzji, w jakiej formie będziemy go prowadzili. Może być to zarówno forma papierowa jak i elektroniczna. W pierwszej opcji do zarządzania naszym budżetem domowym wystarczy nam zeszyt, a w drugiej specjalnie wygenerowany szablon pobrany z internetu lub zwykły dokument tekstowy np. Excel. Budżet domowy powinniśmy wykonywać pod koniec poprzedniego miesiąca, aby był on gotowy 1 dnia nowego miesiąca na cały najbliższy miesiąc.
Kolejnym krokiem jest podzielenie naszej kartki na dwie części oraz wypisanie naszych dochodów, jakie uzyskamy w najbliższym miesiącu oraz wydatków, jakie będziemy musieli ponieść. W rubryce przychodów należy uwzględniać jedynie te dochody, które na pewno zasilą nasz domowy budżet. Dzięki temu nie będziemy narażać się na niekomfortowe sytuacje związane z mniejszą sumą pieniędzy w budżecie domowym. W drugiej rubryce musimy wypisać wszystkie wydatki, które będziemy ponosić w najbliższym miesiącu takie jak:
– kwota na czynsz
– kwota na jedzenie
– kwota na paliwo i bilety
– opłaty za abonamenty
– raty kredytów czy kieszonkowe
– pieniądze na zakupy okazjonalne.
Gdy wypiszemy już wszystkie przychody oraz wydatki będziemy musieli zsumować obie rubryki. Jeśli przychody będą większe niż wydatki, oznacza to, że w naszym budżecie domowym pozostaje nadwyżkę, a jeśli mniejsze będziemy musieli zrezygnować z części opłat. W rubryce z wydatkami należy ułożyć wszystkie opłaty w ten sposób, aby były posegregowane od tych najważniejszych – związanych z opłatą za mieszkanie czy życiem. Następnie musimy świadomie zdecydować jakie sumy pieniędzy będziemy przeznaczali na konkretne wydatki.
Jeśli już ułożymy nasz budżet domowy, powinniśmy przestrzegać wyznaczonych ustaleń, gdyż tylko to jest gwarancją utrzymywania porządku w naszych finansach osobistych. Jeśli będzie brakowało nam pewnych sum na konkretne wydatki, możemy przewidzieć to w następnym budżecie miesięcznym i uwzględnić większe sumy np. na kieszonkowe czy wydatki związane z podróżowaniem. W budżecie domowym warto uwzględnić takie wydatki jak odkładanie pieniędzy na wakacje lub imprezy okolicznościowe czy zakup sprzętu AGD/RTV który musimy kupować co pewien czas.
Dlaczego warto go prowadzić?
Budżet domowy warto prowadzić z kilku powodów. Pierwszym z nich jest komfort psychiczny i poczucie kontroli wydatków. Dzięki szczegółowej wiedzy odnośnie naszych przychodów i wydatków będziemy mogli również efektywnie zarządzać naszym budżetem domowym i przeznaczać na konkretne cele odpowiednie ilości pieniędzy. Zapobiegnie to wydawaniu zbyt małej lub zbyt dużej sumy, a następnie niewykorzystaniu potencjału naszych pieniędzy. Samo prowadzenie budżetu domowego jest bardzo proste i nie wymaga posiadania szczególnej wiedzy finansowej. Dzięki regularnie prowadzonemu i przestrzeganemu budżetowi domowemu będziemy mogli również skutecznie spełnić swoje cele i marzenia oraz zrealizować wiele planów.