Pierwsze własne mieszkanie, twój wymarzony kącik na ziemi, twoje własne miejsce, to naprawdę brzmi, jak spełnienie najpiękniejszego marzenia. Tyle tylko, że dla większości z nas jest ono nie do końca własne. To proste, zwykle, aby je kupić, musimy zaciągnąć spory kredyt hipoteczny i po prostu dzielić się własnością z bankiem. Jak się przygotować, aby kupić i nie żałować?
Spis treści
Spłać wszelkie długi
Mamy różne zobowiązania: kredyt na samochód, konsumpcyjną pożyczkę, którą wydaliśmy na wczasy czy kartę kredytową, na której mamy sporą kwotę do spłacenia. Musisz pozbyć się wszystkich tych długów, zanim w ogóle pomyślisz o kredycie. Po pierwsze, znacząco obniżają twoją zdolność kredytową, a po drugie mogą być potencjalnie niebezpieczne, jeśli w którymś miesiącu zabraknie ci na spłatę raty.
Wkład własny
To podstawa, od której musisz zacząć. Nie ma w tej chwili możliwości, aby bank udzielił nam kredytu, jeśli nie mamy uskładanego wkładu własnego, najlepiej w wysokości 20% wartości mieszkania. Pojawiają się pomysły, aby kwota ta nie była wymagana, a gwarantowana np. przez państwo, ale to niekoniecznie racjonalne. Uskładanie wkładu własnego, daje ci wiedzę, jak gospodarujesz się własnym budżetem i czy będzie cię stać na spłatę rat. To taka pierwsza lekcja twojej skrupulatności.
Poduszka bezpieczeństwa
Jeśli myślisz, że na wkładzie własnym mogą kończyć się twoje oszczędności, po prostu bardzo się myślisz. Od teraz będziesz spłacać kredyt, a bank nie wybacza nawet krótkich spóźnień w spłacie raty i za wszelkie przewinienia dolicza sobie spore kary. Nie ma usprawiedliwień, że w przyszłym miesiącu już na pewno wpłacisz pieniądze, bo po prostu w tym popsuła ci się pralka i trochę ci brakuje. Dlatego musisz mieć uskładane pieniądze na fundusz awaryjny, który pokryje nieprzewidziane wypadki, a jeszcze lepiej finansową poduszkę bezpieczeństwa, która starczy na życie i spłatę raty w sytuacji, gdy np. stracisz pracę.
Zrób bilans budżetu
Naucz się prowadzić budżet domowy. To bardzo ważne, bo skrupulatność i wiedza, dokąd wędrują twoje pieniądze, jest ci bardzo potrzebna. Zainteresuj się stałymi kosztami utrzymania: opłatami za media, usługi i abonamenty i zastanów się, z czego możesz zrezygnować. Mało opłat stałych to większe możliwości na oszczędzanie.
Nie przesadzaj
Mamy skłonność do nadmiernej rozrzutności, a zastaw się, a pokaż się, jest hasłem głęboko zakodowanym w naszej podświadomości. Tylko w przypadku mieszkania na wieloletni kredyt hipoteczny to po prostu przesadna brawura. Nawet jeśli w tej chwili masz świetną pracę i to sprawia, że twoja zdolność kredytowa jest duża, nie znaczy to, że tak będzie zawsze. Co więcej, w tej chwili stopy procentowe są niskie, co sprawia, że raty także są nieduże, tylko ta sytuacja nie jest nam dana raz na zawsze.
Szukaj ideału
Mówi się, że ideały nie istnieją, ale całkowicie w to nie wierz, kiedy szukasz swojego miejsca na ziemi. Zanim kupisz mieszkanie, dokładnie przemyśl, czego chcesz. Musisz wiedzieć, czy chcesz kupić całkowicie nowe mieszkanie od dewelopera, czy szukasz, czegoś z duszą w starej kamienicy. Postaraj się myśleć perspektywicznie, nie przewidzisz przyszłości, ale możesz zastanowić się, czego potrzebujesz teraz, a czego w przyszłości. Chodzi głównie o infrastrukturę w twojej okolicy: przedszkole, szkoła, plac zabaw, dziś mogą cię zupełnie nie zainteresować, ale za kilka lat być może będą niezbędne.
Zadbaj o przyszłość
Masz spory kredyt do spłacenia, dlatego pora na porzucenie pewnej beztroski. Od teraz musisz myśleć o swojej przyszłości, rozwijać się i stale uczyć. Chodzi o to, abyś jak najdłużej utrzymać swoją zdolność do zarabiania pieniędzy i to coraz większych, aby twój kredyt był coraz prostszy do spłacenia.